Bożena Bertman poleca:
trzyTrzy billboardy za Ebbing, Missouri
Reżyseria - Martin McDonagh
USA/Wielka Brytania 2017

Następny wybitny film nakręcony w 2017 roku. Zebrał 7 nominacji do Oscara, wyróżniony 4 Złotymi Globami, nagrodą publiczności na Camerrige w Bydgoszczy oraz nagrodą za scenariusz w Wenecji.

Nie jest to kryminał szukający odpowiedzi kto zabił, lecz mroczny komediodramat. Z największego nieszczęścia kobiety jakim jest tragiczna śmierć dziecka zrobić choćby najczarniejszą komedię to wydawać by się mogło niewykonalne zadanie.

Podziwiamy galerię postaci skażonych zemstą:"krzywda za krzywdę",postaci złożonych, niejednoznacznych.

Relacje między nimi zmieniają się wraz z nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Nikt nie jest tu bezwzględnie zły, ani kryształowo dobry, burzony jest też tradycyjny podział ról. Powstają nowe sojusze i antagonizmy.

Wspaniałe aktorstwo głównych, ale też epizodycznych bohaterów. Trudno zapomnieć zaciętą, gniewną twarz matki, odtwarzaną przez Frances McDormand. Ale nie jest ona osamotnioną mścicielką, co typowe dla westernów. Tu moralne racje są celowo komplikowane: nieposłuszeństwo czy anarchia, szukanie sprawiedliwości czy odwetu? Gdy krokiem wyjścia z cierpienia jest dostrzeżenie cierpienia innych, zło potrafi uruchomić łańcuch niespodziewanego dobra, co w dużym stopniu od nas zależy.

Film pobudza emocje i refleksje, bo więcej tu pytań niż odpowiedzi. Niezależnie od tego, czy taka historia mogłaby się zdarzyć, ta przewrotna opowieść o winie i karze ma walor terapeutyczny, bo dzięki mistrzowskiej grze aktorów widz wierzy w autentyczność ich emocji i życiowych komplikacji.

Górna półka!

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com