Jadwiga Zgorzelska poleca:

W ułamku sekundyW ułamku sekundy

Scenariusz i reżyseria Fatih Akin
Niemcy, Francja 2017

Kolejny, po „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”, film o stracie najbliższych i potrzebie wymierzenia sprawiedliwości. Niewyobrażalnie skrzywdzona osoba wobec nieskuteczności działań organów państwowych bierze sprawy w swoje ręce.
Tym razem jesteśmy w Europie, w Hamburgu. Katja (świetna Diane Kruger) traci w zamachu terrorystycznym męża i kilkuletniego syna. Szczęśliwy związek Niemki i tureckiego imigranta od początku budzi pozytywne uczucia, stanowi budujący obraz asymilacji w kraju, gdzie obecność tureckiej społeczności jest bardzo widoczna.

Nie są to postacie kryształowe, Nuri ma za sobą wyrok za handel narkotykami, Katja swoją traumę też łagodzi dragami. Obserwujemy mistrzowsko pokazaną ewolucję procesu żałoby, która przybierając różne formy tworzy wachlarz zachowań psychologicznie bardzo odmiennych. Obrazują to trzy części filmu, pod względem dynamiki i postawy bohaterki zupełnie do siebie niepodobne, co zdecydowanie dodaje tej opowieści pigmentu. Przechodzimy od dramatu psychologicznego poprzez pełną napięcia relację z procesu sądowego do mocnego thrillera.
Trudno powstrzymać się od ocen politycznych i moralnych. Film jest jeszcze jednym pełnym niepokoju spojrzeniem na współczesną Europę.
Czy konfrontacja Katji z neonazistami to afirmacja nowego porządku moralnego?

Jadwiga Zgorzelska

Joomla Template - by Joomlage.com