Izabella Bociańska poleca:
oniOni
Reżyseria - Paolo Sorrentino

Po "Wielkim pięknie" Paolo Sorrentino mamy jego kolejny film "Oni". 
Dzieło opowiada o Silvio Berlusconim, którego brawurowo zagrał Toni Servillo. I o jego otoczeniu. W tle widzimy magnetyzujący Rzym i rajską Sardynię. W tych miejscach bowiem rozgrywa się akcja. 
Film składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia obraz społeczeństwa, krążącego wokół władzy jak satelity. To  ponura wizja.Ciemne interesy, korupcja, dziwki, często nieletnie, zabawy na granicy narkotycznego amoku, ludzka menażeria sprowadzająca swoje życie do funkcji biologicznych, niewyobrażalne rozpasanie wielkimi pieniędzmi. Słynne imprezy "bunga- bunga".

Czy takie jest włoskie społeczeństwo ? Chcę wierzyć, że nie, że to tylko margines, który się zatracił i w obliczu krociowych zysków zgubił swoje człowieczeństwo.


Druga część opowiada o skali zjawiska, jakim jest Silvio Berlusconi. Ukazuje starzejącego się człowieka z gigantycznym apetytem na życie. Sybaryty, żyjącego bajecznie wskutek nagromadzenia niewyobrażalnej fortuny. Przesadnie wesołkowatego, rubasznego. Nie odnajduję w nim jednak rozpasanego, podstarzałego satyra. On tylko poi swoją starość energią młodości. Brak mu należnej temu wiekowi estymy, ale mam wrażenie, że to tylko maska. Uniwersalny lęk istoty ludzkiej przed przemijaniem. Czy reżyser pokazał prawdę o człowieku, czy wzorując się na postaci kontrowersyjnego polityka spełnił tylko artystyczną wizję ? Jedno jest pewne, ekranowy Silvio Berlusconi nie wzbudza krańcowo negatywnych emocji. To inny obraz od znanego z doniesień prasowych o czołowej postaci życia politycznego Włoch.
Film jest świetnie wyreżyserowany i kapitalnie zagrany. Urzekają przepiękne plenery, oniryczne obrazy i bardzo dobra muzyka. Toni Servillo zaprezentował takie aktorstwo, że może stawać do walki o Oskara. Jestem zachwycona filmem. 
POLECAM 
Izabella Bociańska

Joomla Template - by Joomlage.com