Izabella Bociańska poleca:
ViceVice
Reżyseria - Adam McKay

Film "Vice" w reżyserii Adama McKaya jest fabularyzowaną biografią Dicka Cheneya, w którego rolę wcielił się Christian Bale. Obszerną, ponieważ filmowo zapoczątkowała ją młodość Cheneya. Widzimy prostackiego młodzieńca, nadmiernie lubiącego głośne imprezy i alkohol. Prowincjonalnego rozrabiakę wyrzuconego z uczelni za nieodpowiednie zachowanie. I u jego boku mądrą, inteligentną dziewczynę, pnącą się po szczeblach uczelnianej drabiny. W przyszłości stworzą związek idealny.

Ten kontrowersyjny młodzieniec pod wpływem dziewczyny, którą bardzo kocha, kończy ostatecznie studia i zaczyna wspinać się po szczeblach kariery. Z podrzędnego urzędnika, staje się szefem personelu w kancelarii prezydenta, następnie zostaje wybrany na kongresmena. W kolejnych wyścigach po karierę osiąga stanowisko Sekretarza Obrony w kancelarii Georga Busha seniora. W latach 1993 - 2001 odchodzi na jakiś czas z polityki, aby zostać dyrektorem generalnym koncernu naftowego.
W międzyczasie nastają marionetkowe rządy prezydenta Georga Busha juniora i Cheney wraca do polityki. Ma już wtedy pełne pole do popisu. Korzystając z całkowitego dyletanctwa politycznego młodego prezydenta, manewruje nim niezwykle umiejętnie, powodując tworzenie prawa pod swoje potrzeby i ambicje. W 2001 roku zostaje Wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych o ogromnych kompetencjach. Sekunduje mu, niezwykle biegła w dyplomacji, małżonka Linny (Amy Adams). W łożu małżeńskim recytują sobie wzajemnie strofy z "Makbeta" Szekspira. Upaja ich władza.
Za czasów jego wiceprezydentury Stany Zjednoczone wikłają się na wiele lat w przerażającą i krwawą interwencję zbrojną w Iraku. Wyimaginowanym powodem ataku na Irak miały być rzekome powiązania Saddama Huseina z Al-Kaidą. Prawdziwym motywem konfliktu okazała się chęć udowodnienia światu wpływu USA na politykę na Bliskim Wschodzie oraz przejęcia kontroli nad złożami ropy naftowej.
Efektem tej paranoidalnej decyzji był, zapewne, 11 września. Trauma, z której Amerykanie nie otrząsną się nigdy. Eskalacja ataków terrorystycznych, exodus uchodźców z Bliskiego Wschodu do Europy oraz wiele innych ważkich problemów nękających współczesny świat. 
Film mistrzowsko pokazuje mechanizmy władzy największego współczesnego mocarstwa - Stanów Zjednoczonych.
Odważę się postawić tezę, że dzisiejszy świat, gdzie już trudno o bezpieczne miejsca i spokój wewnętrzny, jest wynikiem nieobliczalnej polityki Dicka Cheneya - współczesnego Makbeta.

                     Izabella Bociańska

Joomla Template - by Joomlage.com