dziewczyna zPoleca - Iza Bociańka

Dziewczyna z portretu

Reżyseria: Tom Hooper

Film "Dziewczyna z portretu" w reżyserii Toma Hoopera oparty jest na wydarzeniach prawdziwych. Opowiada o parze duńskich artystów Gerdzie (Alicia Vikander) i Einarze (Eddi Redmayne).
Od kilku lat są szczęśliwym małżeństwem; ona - utalentowaną portrecistką, on - zdobywającym sławę pejzażystą.


Na pewnym etapie swojej twórczości Gerda prosi męża, aby pozował do jej rysunków w kobiecym przebraniu.
Nic nieznacząca przysługa staje się początkiem transformacji mężczyzny, który poczuł się uwięziony w swoim ciele. Zdał sobie sprawę, że natura pomyliła się. Zapragnął zmienić płeć.

Gdyby urodził się kobietą, byłby zapewne lwicą salonów Paryża i Amsterdamu. Piękną, inteligentną, otoczoną zastępami wielbicieli. Pewnie, mając swoje uzdolnienia, byłaby ona wziętą malarką, wbrew trudnościom, na jakie napotykały w tamtych czasach kobiety-artystki. Stało się jednak inaczej.
Nieposkromione marzenie Einara bycia kobietą, popycha go do zmiany płci. Były to lata trzydzieste XX wieku i pierwsza na świecie tego typu operacja.
Małżonkowie przeżywają trudny do wyobrażenia dramat. Gerda wie, że nie ocali męża dla siebie. Postanawia wspierać go jednak do końca. Miłość zyskuje nowe oblicze. Przeistacza się w dozgonną głęboką przyjaźń dwojga ludzi.
Produkcja stała się manifestem transseksualistów ku oburzeniu tak zwanej "normalnej" części świata. Jakże łatwo potępiać ludzkie cierpienie i trudne decyzje z pozycji swojej umownej normalności.
Film jest ciepły, pokazujący siłę miłości, a potem przyjaźni dwojga ludzi, z piękną muzyką Alexandra Desplata i malowniczymi obrazami miast europejskich.
Gorąco polecam !

Post Scriptum :
Alicia Vikander za wspaniałą grę w tym filmie otrzymała Oskara 2016 w kategorii - drugoplanowa rola kobieca.
(przyp. Roma)

Joomla Template - by Joomlage.com