pokojPokój

Reżyseria: Lenny Abrahamson

Ten film irlandzkiego reżysera dostał Nagrodę Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2015 roku. Miał też 4 nominacje do tegorocznego Oskara i dostał Oscara za rolę kobiecą.
Czytaj poniżej - więcej o FILMIE ...
A TUTAJ  >>  o książce Emmy Donoghue pt. "Pokój", która została wydana w Polsce w 2011 roku

W efekcie główna bohaterka filmu 27-letnia Amerykanka Brie Larson została uznana za najlepszą aktorkę i otrzymała Oscara. W filmie "Pokój" gra kobietę, która przez 7 lat jest więziona przez porywacza-psychopatę i żyje z synem w pokoju w ogrodowej szopie. Ogromna miłość do dziecka pozwoliła matce na stworzenie fikcyjnego świata w którym syn żył w przekonaniu, że ten mały pokój to wszystko, co istnieje, a za jego ścianami jest pustka. Gdy chłopiec skończył 5 lat kobieta zdecydowała się na ogromne ryzyko, aby odzyskać wolność. Udało jej się wrócić do utraconego środowiska i zderzyć się z tym, jak odebrało ją otoczenie. Ekstremalne okoliczności w jakich żyła tyle lat nie załamały jej, żyła dla syna. Nie wytrzymała dopiero wtedy, gdy musiała odpowiadać na dociekliwe pytania n.p. czemu nie oddała dziecka po porodzie, aby mogło normalnie żyć, albo co odpowie na pytanie chłopca kto jest jego ojcem itp. Tu nie odzyskanie wolności, a odnalezienie się w niej okazało się największym wyzwaniem.
Syn, genialnie zagrany przez młodziutkiego Jacoba Tremblay jest jak kosmita, musi się wszystkiego uczyć krok po kroku: to są schody, światło, drzewa, przedmioty, ludzie- jak tym ludziom zaufać, łatwiej zbliżyć się do psa.
Fabuła wstrząsająca . Film psychologicznie głęboki, wnikliwie przedstawia przeżycia i funkcjonowanie matki i dziecka w położeniu, o którym na ogół nie mamy pojęcia. Ujmujący, pełen dramatyzmu i mądrości. Porusza, skłania do myślenia.

Poleca: Bożena Bertman

 

Joomla Template - by Joomlage.com