Bożena Bertman poleca:
pustelnikMichael Finkel 
Ostatni pustelnik. 27 lat  samotności z wyboru.
Wyd. Poznańskie, 2018

Finkel, znany dziennikarz i reporter amerykański opisuje historię Christophera Thomasa Knighta, który w wieku 20 lat wyszedł z domu aby zamieszkać i zostać na całe życie  w lesie. Mieszkał przez 27 lat, bez kontaktu z ludźmi. Aby przeżyć okradał pobliskie domki letniskowe z żywności i tego co było niezbędne. W 2013 roku został znaleziony i aresztowany za kradzieże. Zaczął się obstrzał mediów, lekarzy i psychologów. Seki wywiadów i badań. Czy to szaleństwo, czy głupota?

Nie stwierdzono ewidentnej patologii. tylko inny sposób myślenia, ziszczone marzenie o zacieśnieniu więzi z naturą i odcięciu się od kontaktów z ludźmi.  Knight uważał swój wybór za naturalny, nawet dziwił się, że wzbudził zainteresowanie. Powoływał się na znane z literatury przykłady życia w odosobnieniu, przytaczał poglądy na temat samotności m.in. takie: "Przymusowa samotność jest źródłem udręki, świadomie wybrana to spełnienie marzeń i szczęście".
Autor opowiadając historię pustelnika robi wycieczki filozoficzne oparte na bogatej bibliografii. Dotyczą one mi.in.  siły osobności, roli ciszy itp.
Książka podejmuje dyskusję. Stawia różne trudne pytania choćby takie: czy uciekając do rozmaitych aktywności, zajęć, rozrywek, hałaśliwej zabawy jesteśmy mniej samotni?

Historia Knighta skłania też do myślenia o indywidualnych potrzebach i wyborach, ich akceptacji przez otoczenie. Jest poruszająca.
Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com