Bożena Bertman poleca:
jedyna historiaJedyna historia
Julian Barnes 
Świat książki, Warszawa 2018

Julian Barnes to wybitny pisarz i eseista brytyjski, autor wielu powieści tłumaczonych na ponad 30 języków. Jedna z nich- Poczucie kresu została uhonorowana brytyjską nagrodą Brookera.

Omawiana powieść to dzieje miłości 19-to letniego Paula i 48-mio letniej Susan, znakomitej zawodniczko klubu tenisowego. Po wielu latach Paul wspomina jak zrodziła się natychmiastowa więź między nimi i wybuchło gorące uczucie. Sygnały tego, że za tą miłość trzeba będzie zapłacić pojawiły się wcześnie, ale rozpad związku był powolny a koniec niespodziewany. Miłosne emocje topniały stopniowo, ale pozostał tajemniczy sens.

Autor mówi: miłość to legalny narkotyk. Kiedy odda się jej całkowicie i bezwarunkowo może doprowadzić do katastrofy. Pierwsza miłość rzutuje na całe życie. Każdy ma swoją historię miłości i warto ją opowiadać. Ta jest nietypowa, intrygująca, przyniosła cierpienie i destrukcję.

Powieść zaczyna się od słów:

"Wolelibyście kochać bardziej i bardziej cierpieć czy mniej kochać i mniej cierpieć"

Barnes porusza dużo spraw ważnych , spraw uczuć, zdrowia, śmierci, odpowiedzialności moralnej. Próbuje zrozumieć zawiłości głębi i siły miłości. Zostawia szereg pytań i wątpliwości, ale zaprezentowana przez niego mądrość życiowa wzbudza czasem kontrowersje.. Książka prowokuje do myślenia o nas samych i naszych związkach i do zadumy nad życiem.

"Historia Paula i Susan to jak dotychczas bodaj najpiękniejsza historia miłosna XXI wieku

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com