Drogowskazy
To było dawno. Bardzo dawno. Wrócił ze szkoły zapłakany z powodu zgubionego piórnika. Mama przytuliła go, głaskała po głowie i spokojnym głosem mówiła. „Wiem, smutno ci bo to był ważny dla ciebie piórnik. Tak często jest z rzeczami. Tracimy je i uczymy się bez nich żyć. Nie raz jeszcze stracisz coś w życiu. Ważne byś zapamiętał, że tylko to co wiesz i co potrafisz zostanie z tobą na zawsze. To kapitał na całe życie. Z nim zawsze dasz sobie radę. Pamiętaj ucz się.” O smutku po piórniku szybko zapomniał, ale słowa matki zapamiętał. Wracały do niego jak mantra w chwilach zwątpienia, lenistwa i niechęci do nauki.
Po zdanym egzaminie do liceum dostał od babci wykaligrafowany pięknie piórem rękopis prawie tysiąca przysłów, sentencji i aforyzmów. Ten zbiór był inspiracją do własnych poszukiwań życiowych prawd i wskazówek. Do rękopisu często wracał, otwierał losowo i najczęściej znajdował odpowiedzi. Dużo czytał, zwłaszcza pamiętniki, biografie i reportaże. Kolekcjonował sentencje, aforyzmy i wynotowywane z czytanych książek ważne dla niego myśli. Weryfikował je w życiu. Część się sprawdzała, część nie. Jakiś czas notował swe obserwacje. Przestał trochę pod wpływem internetu i jego nieograniczonych zasobów przy równoczesnej niepewnej dostępności, a trochę pod wpływem słów mamy i świadomości,że ma tylko to co w głowie, a w głowie ma tylko to co ma, bo:
Im więcej kto z nas umie,
tym bardziej wie jak mało,
i łatwiej to rozumie,
im więcej kto z nas umie.…
Bo okruch tylko w tłumie
stanowi wiedzę całą -
im więcej kto z nas umie,
tym bardziej wie jak mało...…*
* Aforyzm chiński ze Zbioru autorstwa Remigiusza Kwiatkowskiego „Aforyzmy, sentencje i przysłowia wschodu” Wydawnictwo ALFA Warszawa 1985 r.