AzylBasia Waksmańska poleca
AZYL 
(w oryginale: The Zookeeper's Wife)

Reżyseria:  Niki Caro, 2017

Film oparty na autentycznych wydarzeniach. Właściciele ZOO w Warszawie, państwo Żabińscy nie bez początkowych obaw, ale z pełnym zaangażowaniem pomagają w ucieczce z getta Żydom, ukrywając ich w swojej willi lub na terenie Ogrodu.

Przez ZOO przewinęło się ok. 300 Żydów. Pod nosem Niemców, bo najciemniej jest pod latarnią. Ogród pokazany przed wojną jest sielski, anielski, słoneczko świeci, zwierzęta zadowolone. Pani Żabińska kocha zwierzęta, więc głaszcze je i przytula, traktuje ciepłym pieszczotliwym słowem: moja śliczna, moja kochana, itp.
Nikt się nie spodziewa wybuchu wojny. Bombardowanie zmienia sytuację. Zwierzęta uciekają. Najlepsze okazy zostają wywiezione do berlińskiego ZOO, którego właściciel zamierza wyhodować tura....
Decyzja o likwidacji warszawskiego ZOO powoduje, że p.Żabiński decyduje się hodować świnie, a na karmę przywozić odpadki z getta, by mieć możliwość pod odpadkami ewakuować żydów. Jest też epizod z Januszem Korczakiem, który odmawia pomocy, bo nie chce opuszczać swoich podopiecznych.
-  -  - 
20 lat po wojnie Jan i Antonina Żabińscy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
"Azyl" jest ważnym filmem. Jest hołdem amerykańskiego kina oddanym p.Zabińskim. Jest to ekcja historii także samo.
                          Polecam bardzo:   Barbara Waksmańska

Joomla Template - by Joomlage.com